Skip to content ↓

Thrapston

Primary School

Y2 Cereal Bar Project

Here is an additional project for Year 2 children that you might like to carry out alongside the usual activities, or instead of it.

We are setting you a project for DT which you can work on over the next few weeks.  

We want to know if you can design, make and advertise your own product.  Here is a link to the ‘Young Apprentice’ where you can see how some other young people have done this with water. 

https://safeYouTube.net/w/7VQM 

So, what would we like you to do? 

We would like you to make a cereal bar. You will need to research, design and make a cereal bar and then will need to design and make packaging for your cereal bar. Lastly you will need to advertise your cereal bar using posters or a video advert. 

You may want to make notes in your green book or make a separate booklet as you work through each of the steps below. You might take photos, draw out your designs, make notes on research etc.  

 

1. Research 

First of all, you will need to find out about cereal bars. Using what you might have in your cupboard, prior knowledge of cereal bars and information/images on the internet you can find out what ingredients are often used in cereal bars and also what they are packaged in. 

To do: 

You could make a list of the main ingredients which are often used.  

Using your knowledge from the work we did in school on healthy eating you can say which ingredients are healthier and which we should eat less of.  

You may want to taste test a few to see what you like/dislike. 

You can look at the boxes/packets the bar comes in. What writing is on the packet? Colours? Images? Information? Which bar did you notice first and why? What on the packet made you want to try it? 

You could also research how are cereal bars are made: https://safeYouTube.net/w/l0RM  

Task: Complete a ‘research page’ finding out about cereal bars using the prompts above. 

 

2. Design – Bar 

Using your research you will now need to design a bar of your own. 

Think about and make notes on: 

Is it going to be an energy cereal bar or a healthy cereal bar? 

 What ingredients will you need to use if you want to make a more healthy cereal bar? 

 Why can an energy bar have more sugary products in it? 

Which ingredients do you want to add into your bar?  

What sort of flavours do you like?  

How will you get the ingredients in your bar to stick together?  

What size will the bar be? 

Task: You will need to draw your cereal bar design and label it with the ingredients.  Extension: explain why you have chosen certain ingredients for your bar. 

 

3. Design – Packaging 

Now you have designed the bar you will have to think about a packet to put it into. You will hopefully have researched what wrappers and boxes are used already and can now decide what would make a good package for your bar. 

It will need to be ‘fit for purpose’: 

What material will you make it out of to keep it fresh and protected from damage? 

Will you make a wrapper? Will you make a box to put your bars in? 

Remember to think of a name for your product. 

What else should go on the packet? 

  • Weight 

  • Price 

  • Ingredients 

  • Allergy information 

If you are making a box, will it have the same design on as the wrapper? 

Below are attached some 3D shape nets for you to use to make your boxes – think which ones would be the best shape. You may want to print these and cut them out and try to put them together as a shape first before transferring your design onto them. If you have no printer you may need help from an adult to help you draw your own net out for your box. 

Task: Draw out what you would like your packet to look like. What colours will you use? What size and type of writing will you use? Will it be a 3D box or a wrapper? 

 

4. Costing – Maths 

This may be tricky so get your maths brains switched on. 

How much will it cost to buy each ingredient for your bar? 

Can you work out how much it costs to make 1 bar? 

For example, 

If you know you will need 50g cereal for one bar and a pack of cereal with 200g in costs £2. How much will it cost for the 50g of cereal you will want in 1 bar? 

We know 50 and 50 = 100 so there will be 4 lots of 50g needed to use all 200g. 

Therefore we can divide the £2 by 4 to make 50p. 

It will cost 50p to buy the cereal for one bar.  

You can then look at each of the other ingredients and calculate them. Add them altogether at the end to find the total cost to make 1 bar. 

Now you know how much a bar costs to make, how much will you sell your cereal bar for? Think about how much people might be willing to pay for it as well. 

How much profit do you want to make (the amount left over when you work out ‘price selling for take away price to make it)?  

Task: Calculate how much it will cost you to make one cereal bar.  How much would you sell it for? How much profit would you make from selling 1 cereal bar? 

 

5. Make it! 

Part a) Look at your packaging design. 

Task: Make your box/wrapper for your cereal bar. 

 

Part b) Here is the best bit! 

Now you can make your cereal bar. Have fun! 

Remember to weigh out your ingredients carefully, wash your hands and keep the working area clean.  

Hygiene is important when making food. Do you know why?  

Task: Make your cereal bar. 

 

6. Marketing 

You will now have successfully made your cereal bar/s and will hopefully have also taste tested them. 

However, if you want to sell them you would need to advertise them to encourage other people to buy them. So, this is when we encourage you to watch the TV! Look at some adverts, especially food ones and see what they do and say to make you want to buy their products. 

Below are some clips to watch which will give you some ideas on what is needed to make a good advert: 

https://safeYouTube.net/w/DVQM  

Mr Biggins teaches you about persuasive writing for adverts. See if you can spot the adjective he spelt incorrectly on his white board! This goes into a lot of detail of the type of vocabulary you will need to use to make a good advert. 

https://safeYouTube.net/w/FVQM  

A few adverts for you to watch. What are they selling/advertising? What sort of vocabulary do they use to persuade us to buy the product? Do they always use words? What else do they do/show in an advert to persuade us to buy the product?  

https://safeYouTube.net/w/HVQM  

Mr Thorn’s advert. What is he selling? What vocabulary do they use to persuade us to buy the product? What happens in the advert to demonstrate why we might like to buy the product? 

Task: 

Can you now make a video 

OR  

an advertising poster to advertise your cereal bar. 

(Posters will need the same persuasive language as a video) 

 

7. Evaluation 

Last of all you will need to evaluate your cereal bar. 

Ask yourself and other people in your house: 

Did they/you like the taste? 

Did it stick together and not fall apart? 

Was the packaging colourful, strong, air tight ….fit for purpose? 

What did you do well?  Why? 

What would you change/improve next time? Why? 

Task: Evaluate your cereal bar.